Sărbătoarea "Sf. Dimitrie", ocrotitorul parohiei Călugăreni

Viața parohiei Octombrie 29, 2012

În ziua de 26 octombrie, spre sfârșit de toamnă, parohia noastră, îmbrăcată în haine de sărbătoare, și-a sărbătorit ocrotitorul și anume pe Sf. Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. La această sărbătoare au participat nu doar credincioșii parohiei noastre, ci și alti credincioși, veniți din alte zone, precum orasul Tg. Neamț sau Piatra Neamț. Aceștia din urmă manifestă o legătură deosebit de puternică cu satul Călugăreni, ei nefiind altcineva decât locuitorii de altădată ai fostei mari comune Călugăreni, strămutați pe unde s-a putut, atunci când vatra satului a fost înlocuită de ceea ce astăzi este lacul Izvorul Muntelui. Cu lacrimi în ochi aceștia au mărturisit că așteaptă sosirea acestei zile de sărbătoare, deoarece se pot întoarce în locurile natale, amintindu-și cu drag de locul casei părintești și de multe alte momente care le-au marcat viața petrecută pe aceste meleaguri. Un alt motiv de bucurie, manifestat mai ales de cei care au fost strămutați este acela că în această zi pot săvărși o slujbă de pomenire pentru cei dragi ai lor trecuți la viața veșnică și care sunt îngropați în cimitirul parohiei noastre.  Slujba Sfintei Liturghii a fost cu atât mai solemnă cu cât soborul a fost alcătuit dintr-un număr de 8 preoți, veniți de la parohiile și mănăstirile din jur, dar și din alte protopopiate. Sărbătoarea bisericii și a satului Călugăreni s-a încheiat cu o agapă frățească, la care au participat toți oaspeții noștri, fie ei preoți sau mireni.  Îi mulțumim bunului Dumnezeu pentru toate momentele de bucurie de care avem parte și nadăjduim ca Sf. Mare Mc. Dimitrie să mijlocească în continuare pentru noi în fața tronului Preasfintei Treimi! Le mulțumim, de asemenea, și tuturor credincioșilor noștri care, de fiecare dată când este nevoie, se implică activ în toate activitățile deșfășurate de parohia noastră!