Sfânta Liturghie misionară ATOR Iași în localitatea Holm

Arhiepiscopia Iașilor Martie 20, 2018   Autor: Flavius Popa

Mai multe detalii referitaore la această activitate ne-a oferit Cristina Chiric, membru ATOR Iași: „Drumul până la parohie a necesitat curaj, deoarece stratul de zăpadă era deja gros în zorii zilei. Ne-am spus în gând și cu voce tare că apostolii, cei ce au dus credința creștină în cele patru zări, au călătorit și ei prin frig, prin ploaie, prin arșița soarelui pentru a duce peste tot cuvintele Mântuitorului. În bisericuța din Holm, așezată pe vârf de deal, glasurile noastre s-au unit în rugăciune, încălzind atmosfera și împărtășind curaj. La această slujbă am trăit o experiență nouă. Emoțiile m-au cuprins dar ele nu au durat mult fiind înconjurată de oameni binevoitori și ascultând cuvintele ce m-au umplut de liniște ale Sfantului Apostol Pavel. Prietenul nostru, Emilian Donisanu, a ținut apoi un cuvânt de învățătură despre importanța credinței noastre în Dumnezeu: «Noi sperăm sau credem?» a fost întrebarea care a subliniat faptul că speranța are urme de îndoială, în timp ce credința adevărată se arată în cuvintele Mântuitorului: «Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut». Tot în cuvântul lui, Emilian a amintit despre necesitatea rugăciunii în post, deoarece acestea două, postul și rugăciunea, sunt foarte valoroase doar împreună. După Sfânta Liturghie, părintele paroh ne-a îndrumat către câteva locuințe din sat pentru a împărți daruri câtorva copii silitori din parohie, copii ce au rezultate foarte bune la învățătură și totodată sunt nelipsiți de la sfintele slujbe. Eforturile lor merită încurajate. Noi, tinerii de azi, suntem chemați să fim mădulare vii în Trupul lui Hristos, iar această zi mi-a adus un strop de bucurie simțind că am fost și eu puțin pusă în lucrare. Mulțumim lui Dumnezeu pentru darurile ce ni le face în fiecare zi și îl rugăm să ne dea în continuare puterea de a face binele”. (Flavius Popa, Cristina Chiric-ATOR Iași)