Preot Costel Ștefan

Preoți slujitori Decembrie 28, 2011

Părintele Ștefan Costel s-a născut la data 30 mai 1983 în orașul Focșani, județul Vrancea, dintr-o familie de oameni credincioși. Între anii 1990-1998 urmează cursurile școlii generale în comuna natală (Gugești). În anul 1998 intră la Seminarul Teologic ”Sf. Împărați Constantin și Elena” din Piatra Neamț, pe care îl absolvă în 2003.

Între anii 2003–2007 a urmat cursurile Facultății de Teologie ”Dumitru Stăniloae” din Cadrul Universității ”Al. I. Cuza” – Iași, obținând licența în Teologie cu lucrarea Antroposofia și critica ei din punct de vedere ortodox.

În perioada 2008-2010 a urmat cursurile de masterat, specializarea ”Viața Bisericii – Istorie și actualitate”, din cadrul aceleiași Facultăți, specializare finalizată cu lucrarea de disertație Ceahlăul, muntele sfânt al monahismului românesc.

Începând cu anul 2007, este angajat în cadrul Centrului Cultural Pastoral ”Sf. Daniil Sihastru” Durău, subunitate a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, având ca preocupare promovarea activității social-filantropice a Bisericii Ortodoxe în societatea româneasca și rezolvarea unor cerințe de cazare și masă legate de pelerini, clerici și mireni din țară și de peste hotare.

În anul 2010, luna iulie, s-a căsătorit cu tânăra Cipriana Ștefan, lucru ce a contribuit decisiv la stabilirea permanentă în zona Ceahlău, județul Neamț.

În data de 9 iunie 2011 a fost hirotonit preot pe seama Parohiei ”Sf. Dimitrie” Călugăreni, Protopopiatul Ceahlău, de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan Savu, Mitropolit al Modovei și Bucovinei.

Data hirotonire: 2011-06-09T00:00